Zmiany w programie Czyste Powietrze! Ile teraz można uzyskać dofinansowania?

3 stycznia 2023 roku ruszyła kolejna edycja programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Nowy nabór wprowadza ogromne zmiany, które z pewnością wydadzą się dla Was atrakcyjne! Do tej pory, z dofinansowania mogliśmy uzyskać 69 000zł. Rząd zdecydował się jednak na waloryzacje dofinansowania i podwyższenie progów dochodowych! Jak teraz wygląda program Czyste Powietrze? Jak zmiany w programie Czyste Powietrze wpłynęły na wysokość możliwego do otrzymania dofinansowania?

Wyższe dofinansowanie

Podwyższone progi dochodowe, oraz podwyższone dofinansowanie – to główne zmiany w programie Czyste Powietrze. Ponadto, jako beneficjenci, od tej pory możemy liczyć na możliwość złożenia aż dwóch wniosków o dofinansowanie. Ta zmiana sprawia, że nawet jeśli wcześniej otrzymaliśmy dofinansowanie na wymianę kotła, to i tak możemy złożyć wniosek o dofinansowanie raz jeszcze i ubiegać się o docieplenie ścian budynku. Program wprowadza również definicje kompleksowej termomodernizacji. Oznacza ona, że jeśli zdecydujemy się na działania, dzięki którym osiągniemy wskaźnik energii użytkowej na poziomie 80kWh/(m2*rok) lub obniżymy zapotrzebowanie na energię użytkową o ponad 40%, to możemy liczyć na jeszcze więcej pieniędzy! Warunkiem otrzymania podwyższonego dofinansowania, jest przeprowadzenie (i zastosowanie się!) do audytu energetycznego.

Podwyższenie progów dochodowych

Zmieniony próg wejścia ze 100 tysięcy do 135 tysięcy złotych sprawi że jeszcze więcej osób będzie mogło skorzystać z dofinansowania. Biorąc udział w programie nie tylko wymienimy nieefektywne źródła ciepła ale i tez przyczynimy się do poprawy efektywności energetycznej budynku czyli jego docieplenia. Zmiany te powodują że program trafi do jeszcze szerszego grona Polaków, którzy chcą zadbać o jakość powietrza w Polsce. Mówią o tym już aktualne liczby – program z budżetem w wysokości 103 miliardów złotych, dofinansował już przeszło 540 tys. Beneficjentów! To naprawdę sporo biorąc pod uwagę że program działa dopiero od 2018 roku.

Najważniejsze zmiany w Programie Czyste Powietrze

  • Podwyższenie progów dochodowych z 100 tys. na 135 tys.
  • Zwiększenie intensywności dofinansowania
  • Wyłączenie z kosztów kwalifikowanych podatku VAT
  • Podniesienie maksymalnych kwot dotacji – nawet do 136 tys. zł!
  • Możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie
  • Wprowadzenie terminu kompleksowej termomodernizacji

Inne zmiany w Programie

Cały program przeszedł kompleksowy remanent, i choć te najważniejsze zmiany zostały opisane wyżej, wprowadzono jeszcze kilka drobnych zmian. Opiszmy je zatem!
W nowej edycji programu, nie ma konieczności rozliczania źródła ciepła w pierwszym wniosku o płatność. Uproszczono również zasady rozliczeń wniosków o płatność w celu przyspieszenia wypłaty środków. Zwiększone zostały również maksymalne kwoty kredytu objętego dotacją która wynosi już 150 000 złotych.
Ponadto, pojawiła się możliwość zakupu i montażu kotła na biomasę drzewną o emisyjności < 20mg/m3 w budynku podłączonym do sieci dystrybucji gazu.

Jak widzimy, zmian jest bardzo dużo, ale idą one w dobrym kierunku – kierunku poprawy efektywności energetycznej i polepszenia jakości powietrza w Polsce.