Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego

Fotowoltaika dla domu to coraz popularniejszy sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych możliwe jest wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji energii, która jest nie tylko ekologiczna, ale również tańsza w dłuższej perspektywie niż energia pochodząca z tradycyjnych źródeł.

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu domu jest prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. W zależności od potrzeb i rozmiarów dachu, możliwe jest zamontowanie od kilku do kilkudziesięciu paneli. Panele są skierowane najczęściej w stronę słońca i przekształcają jego promieniowanie na energię elektryczną. Następnie energia ta jest przesyłana do inwertera, który przekształca ją na prąd stały na prąd zmienny, który jest niezbędny do zasilania urządzeń elektrycznych w domu.

Fotowoltaika dla domu – korzyści

Oszczędność

Jedną z największych korzyści związanych z fotowoltaiką dla domu jest oszczędność na rachunkach za prąd. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, potrzeby energetyczne domu mogą być częściowo lub całkowicie pokryte przez własne źródło energii. W przypadku, gdy produkcja energii jest większa niż zużycie, nadmiar możemy odsprzedać do sieci energetycznej.

Ekologia

Kolejną zaletą jest ekologiczność. Fotowoltaika pozwala na pozyskiwanie energii bez szkodliwego wpływu na środowisko naturalne, co jest szczególnie ważne w kontekście zmian klimatu i konieczności redukcji emisji CO2.

Niezależność energetyczna

Fotowoltaika pozwala na produkcje własnej energii, co oznacza że nie jesteśmy uzależnieni od dostawców prądu. Biorąc pod uwagę dramatycznie rosnące ceny prądu to olbrzymia zaleta przydomowej instalacji fotowoltaicznej!

Długa żywotność

Fotowoltaika jest trwałym rozwiązaniem, które może pracować nawet do 25 lat bez konieczności wymiany lub naprawy. Aby nasza instalacja działała bezawaryjnie, pamiętajmy o wyborze doświadczonej firmy monterskiej.

Uniwersalność

Fotowoltaika jest rozwiązaniem uniwersalnym, które możemy zastosować zarówno w domach jednorodzinnych jak i budynkach przemysłowych. Nawet w sytuacji, w której nie mamy miejsca na dachu – możemy zdecydować się na instalacje gruntową. Mnogość rozwiązań montażowych instalacji PV, sprawia że jest ona atrakcyjną i uniwersalną inwestycją.

Instalacja fotowoltaiczna dla domu – koszt

Instalacja fotowoltaiki dla domu może być kosztowna. Koszt początkowy związany z zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych oraz inwertera dla standardowego budynku jednorodzinnego może wynieść nawet 40 000zł. Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy głównie od:

  • Mocy instalacji fotowoltaicznej
  • Jakości zastosowanych komponentów
  • Lokalizacji instalacji fotowoltaicznej
  • Kosztów montażu
    Dla uproszczenia, 1kWp mocy instalacji może wynieść od 4000 do 6000zł brutto. Od tych „widełek” zdarzają się odstępstwa, jednak warto mieć je na uwadze aby nie dać się oszukać przez nieuczciwe firmy wykonawcze.

Jednakże, dzięki możliwości otrzymania dotacji oraz ulg podatkowych, koszt instalacji fotowoltaiki dla domu staje się bardziej przystępny. Jednym z programów dotacyjnych, dzięki którym można otrzymać dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczną, jest rządowy program „Mój Prąd” .

Instalacja PV a wymagane dokumenty

Instalując przydomową elektrownie fotowoltaiczną, praktycznie nigdy nie przekroczymy mocy 50kWp. To wiele ułatwia ponieważ nie musimy starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Jedyne formalności jakie musimy dopełnić, to zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego. Ostatnim krokiem, będzie uzgodnienie instalacji fotowoltaicznej z Rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń PPOŻ.

Mimo naprawdę małej biurokracji związanej z montażem instalacji fotowoltaicznych warto pamiętać o przygotowaniu dokumentacji projektowej. Mimo iż nie jest ona prawnie wymagana – pozwala określić jaką moc instalacji potrzebujemy, oraz jakie komponenty zapewnią nam największą wydajność naszej instalacji. Jako biuro projektowe z chęcią pomożemy w poprawnym dobraniu instalacji dla Twoich potrzeb.

Podsumowanie

Fotowoltaika dla domu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zwiększyć swoją niezależność energetyczną oraz przyczynić się do ochrony środowiska. Instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala na pozyskiwanie taniej i ekologicznej energii elektrycznej, a także podniesienie wartości nieruchomości. Warto pamiętać o odpowiednim doborze paneli i inwertera oraz o możliwości otrzymania dotacji i ulg podatkowych. Jeśli jesteś zainteresowany instalacją paneli fotowoltaicznych w swoim domu, nie wahaj się skontaktować z nami a chętnie załatwimy wszystkie formalności za Ciebie!