PPOŻ – Uzgodnienie Instalacji PV Z Rzeczoznawcą
Branża fotowoltaiczna nadal ewoluuje. Coraz więcej gospodarstw domowych i przedsiębiorstw posiłkuje się czystą energią ze słońca. W dalszym ciągu jednak dla wielu osób bezpieczeństwo instalacji PV jest wątpliwe. Prawda jest taka, że każdy system, który jest dobrze zaprojektowany i zamontowany, nie będzie stanowił dla nas żadnego zagrożenia. Jednym z niezbędnych elementów przy realizacji instalacji PV jest uzgodnienie tej instalacji z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń PPOŻ.
Czy powinniśmy się bać paneli?
Oczywiście, że nie! Instalacja PV jest jak najbardziej bezpieczna. Ze względu na obowiązujące nas normy, podpis pod schematem elektrycznym instalacji PV składa osoba do tego uprawniona. O ile instalator jest kompetentny, a projekt instalacji wykonany poprawnie, nie mamy podstaw do obaw. Jak często słyszymy o pożarze spowodowanym przez system PV? Prawda jest taka, że takie sytuacje są niezwykle rzadkie. Pożar spowodowany przez instalację PV to raptem mała część procenta. Te nieliczne przypadki głównie dotyczą sytuacji, gdzie w budynkach użytkowana była stara instalacja elektryczna.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe – od czego zacząć?
Pamiętajmy, że instalacja fotowoltaiczna to w dalszym ciągu instalacja elektryczna, którą powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć. O czym pamiętać przy zabezpieczeniu przeciwpożarowym? Powinniśmy zacząć od tego, aby komponenty, które chcemy zamontować w swojej instalacji, były dobrej klasy i wykonane w dobrej jakości. Nie kupujmy podzespołów z niepewnych źródeł, które nie dają nam w ogóle gwarancji. Wybrane przez nas urządzenia powinny posiadać odpowiednie atesty i spełniać wymagane normy. Stawiajmy na firmy, gdzie pracują doświadczone osoby, które znają wytyczne w zakresie projektowania i wykonywania systemów fotowoltaicznych. Wybierajmy kompetentnych wykonawców, którzy dołożą wszelkich starań, aby nasza instalacja fotowoltaiczna była na jak najwyższym poziomie bezpieczeństwa.
Jak zabezpieczyć instalację PV?
Jak, poza doborem certyfikowanych podzespołów, zabezpieczamy naszą instalację pod kątem przeciwpożarowym? Aktualnie rynek urządzeń elektrycznych jest bardzo rozwinięty i poszerzony o komponenty zabezpieczające instalacje fotowoltaiczne. Każdą instalację trzeba rozpatrywać indywidualnie, ponieważ czasem (nie zawsze!) wymagane są dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe. Nie zawsze jednak musi być to ten popularny wyłącznik ProJOY. Przede wszystkim powinniśmy znać kubaturę budynku, na którym chcemy montować panele, zwłaszcza, kiedy wahamy się, czy budynek ma kubaturę powyżej lub poniżej 1000 m3. Istotna jest równie lokalizacja falownika, ponieważ, gdy nasza instalacja PV posiada całość okablowania DC na zewnątrz to nie potrzebujemy dodatkowych zabezpieczeń. Możemy również przywołać masę innych przykładów, jak chociażby zastosowanie optymalizatorów mocy lub mikroinwererów, które w swój sposób również chronią naszą instalację.

Uzgodnienie instalacji z rzeczoznawcą ds. PPOŻ – co to i kiedy się to robi?
Wrzesień 2020 r. był dość znaczący dla branży fotowoltaicznej – zmieniło się prawo budowlane. Uzgodnienie instalacji fotowoltaicznych z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych stało się obowiązkiem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda instalacja, której moc zainstalowana przekracza 6,5 kW musi być uzgodniona z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń PPOŻ i zgłoszona organom Państwowej Straży Pożarnej. Mówiąc o mocy zainstalowanej, mamy oczywiście na myśli moc po stronie DC, czyli sumaryczną moc znamionową paneli fotowoltaicznych.
Jeśli nasza instalacja ma więcej niż 6,5 kW, to uzgodnienie PPOŻ musi zostać przeprowadzone niezależnie od rodzaju instalacji, lokalizacji paneli i falownika oraz zastosowanego zabezpieczenia. Bez znaczenia jest, czy nasze moduły zamontowane są na dachu, czy na gruncie, na domu prywatnym, czy na budynku użyteczności publicznej, czy użyliśmy ProJOY, czy nie. Jak to zrobić? Przygotowana dokumentacja powinniśmy przedstawić naszemu rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. W skład takiej dokumentacji wchodzi projekt uwzględniający wybrane zabezpieczenie przeciwpożarowe oraz schemat elektryczny, który również uwzględnia dane rozwiązanie. Jeśli według uprawnionego rzeczoznawcy dobrane zabezpieczenie jest odpowiednie, to składa on swój podpis na dokumentacji. Równo z przybiciem pieczęci naszego rzeczoznawcy, nasza instalacja została uzgodniona pod względem zabezpieczeń przeciwpożarowych.