Instalacja elektryczna może być wykonana jako 1fazowa  lub 3fazowa.

Jak nasza istniejąca instalacja elektryczna wpływa na dobór mocy projektowanej instalacji fotowoltaicznej? W jaki sposób dobrać falownik do instalacji jednofazowej lub trójfazowej?

Dzisiaj nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez elektryczności. Przy planowaniu naszego przyszłego domu stajemy przed wyborem, który układ elektryczny zastosować. Instalacja 1fazowa jest dedykowana dla lokali, gdzie zużycie energii elektrycznej jest niskie. Taki układ charakteryzuje się napięciem 230 V.
To w zupełności wystarcza do zasilania mieszkania w podstawowym zakresie, takim jak oświetlenie, telewizor, lodówka i pralka. Instalacja elektryczna 3fazowa charakteryzuje się napięciem 230/400 V i jest układem złożonym z trzech obwodów prądu przemiennego. Jeżeli w naszym mieszkaniu zasilanie elektryczne przeznaczone jest na ogrzewanie i korzystamy z wielu sprzętów (płyta indukcyjna, zmywarka, suszarka, komputery) to właśnie taki system spełni nasze oczekiwania. Nasza istniejąca instalacja elektryczna jest bardzo ważnym aspektem przy wybieraniu mocy instalacji fotowoltaicznej.  

Inwerter fotowoltaiczny – kiedy 1fazowy, a kiedy 3fazowy?  

Falownik 3fazowy SolarEdge SE3K
Falownik 3fazowy SolarEdge SE3K
Instalacja 1fazowa czy 3fazowa
Falownik 1fazowy SolarEdge 3000HD Wave

Czym w praktyce różnią się falowniki jednofazowe od trójfazowych?

Gdy zdecydujemy się na instalację 1fazową, pamiętajmy, że największy sens ma podpięcie falownika do najbardziej obciążonej fazy. W ten sposób nasze potrzeby energetyczne zostaną zaspokojone darmową energią elektryczną z paneli fotowoltaicznych. W przypadku, gdy jednakowo obciążamy wszystkie trzy fazy, wyprodukowana energia elektryczna zaspokoi 1/3 całości konsumowanej energii. Pozostała część wyprodukowanej energii trafia do sieci elektroenergetycznej. Atutem jest to, że falowniki jednofazowe osiągają wysoką sprawność. Przy około 10 modułach otrzymujemy nawet do 400 V na łańcuchu. To finalnie przekłada się na sprawniejszą pracę falownika jednofazowego, niż w przypadku eksploatacji falownika trójfazowego.

Zastosowanie falownika trójfazowego powoduje równomierne rozłożenie mocy na każdą fazę – co pozytywnie wpływa na stabilność sieci. Falownik trójfazowy przyłączany jest do trzech faz, co oznacza, że wpinamy go do obwodu trójfazowego. Wyprodukowana energia słoneczna zasila wszystkie trzy fazy jednakowo. Jeśli nasza instalacja fotowoltaiczna w danej chwili wyprodukuje 3000 Wh energii, a w tej chwili pracują wszystkie urządzenia elektryczne (np. telewizor, pralka, lodówka) i ich pobór mocy wynosi 3000 W (lub mniej) to całość wyprodukowanej energii słonecznej przeznaczona jest na konsumowaną w budynku energię.

Co zrobić, gdy mamy przyłącze 1fazowe, a chcemy mieć instalację większej mocy?

Jeśli bardzo zależy nam na instalacji o wyższej mocy, to powinniśmy wziąć pod uwagę zmianę instalacji 1fazowa na 3fazowa. Tutaj jednak zastanówmy się, czy warto sobie zawracać tym głowę i czy jest to przede wszystkim opłacalne. Nie zawsze przebudowa naszej wewnętrznej sieci jest taka prosta jak się wydaje. Aby zmienić układ na trójfazowy, potrzebujemy do tego ręki specjalistów, a więc jest to kolejny wydatek (koszt takiej usługi obejmuje wymianę i montaż przewodów, instalację gniazdek, wyłączników itd.). Oczywiście każda instalacja jest inna. Pamiętajmy jednak, że to nasze finanse są tutaj ważne i należy dobrze przekalkulować co tak naprawdę nam się przyda, a przede wszystkim opłaca.