Panele Bifacial ostatnimi czasy stały się dość popularne. Takie rozwiązanie coraz częściej pojawia się w katalogach najpopularniejszych dystrybutorów.

Mimo ich popularności wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działają panele bifacial i czym różnią się od klasycznych modułów? Czy ich cena i wydajność przemawiają do potencjalnych użytkowników instalacji fotowoltaicznych?

Panele Bifacial można scharakteryzować krótko – są to panele obustronne, które produkują energię elektryczną zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Są to moduły wykonane w zaawansowanej technologii, które dzięki swojej budowie mają wyższą wydajność. Dwustronność ogniw powoduje, że wytwarzają więcej energii niż klasyczne jednostronne moduły PV. Przez swoje dwie aktywne strony, wydajność pracy modułów Bifacial od samego początku istnienia instalacji jest dużo wyższa, niż przy zastosowaniu tradycyjnej technologii

moduł zwykły tył
Tylnia strona (back sheet) standardowego modułu fotowoltaicznego
Panele Bifacial
Tylnia, przezroczysta strona modułu obustronnego.

Jak działają panele Bifacial?

Obie strony modułu fotowoltaicznego są pokryte najczęściej szkłem hartowanym. W przeciwieństwie do tradycyjnych modułów jednostronnych, moduły dwustronne nie posiadają tylnej warstwy folii ochronnej. Usunięta tylna warstwa folii (tzw. „backsheet”) zastąpiona jest właśnie warstwą wykonaną z szkła hartowanego (lub z innego materiału, które przepuszcza światło). 

Kiedy najlepiej działają panele Bifacial i co to jest albedo?

Aby przedstawiane moduły PV działały optymalnie, a uzyski były jak najwyższe, panele Bifacial montujemy pod takim kątem, aby tylnia strona miała umożliwiony przechwyt jak największej ilości promieniowania. Tutaj, przy poruszaniu tematu technologii modułów obustronnych, pojawia bardzo ważny parametr – albedo. Albedo to współczynnik mówiący nam o zdolności odbijania promieni przez daną powierzchnię.

Czyli co jest ważne przy montowaniu paneli glass-glass? Istotną kwestią jest, aby powierzchnia, na której montowane są panele, miała dużą zdolność odbijania światła słonecznego. Dobry współczynnik albedo osiągamy poprzez zastosowanie białego materiału dachowego, czy przystosowanie podłoża przez wysypanie żwiru.  Stosując jak najjaśniejsze podłoże, otrzymamy odpowiednio wysoki współczynnik albedo. 

fotowoltaika albedo

Czy panele Bifacial są opłacalne?

Dzięki przeprowadzonym badaniom na istniejącej instalacji PV, oszacowano, że dzięki modułom Bifacial podczas największego nasłonecznienia moduł pracuje z nawet o 20-25% większą mocą. Oznacza to że ilość wyprodukowanej energii elektrycznej będzie również znacznie większa, niż w przypadku zastosowania klasycznych paneli. Jest to naprawdę zadowalający wynik. Pamiętajmy jednak, że ta maksymalna moc nie jest uzyskiwana przez cały dzień. Uśrednione wyniki pokazują, że w porównaniu do standardowych modułów, moduły Bifacial uzyskują o ok. 10-15% większą wydajność. 

Koszty produkcji modułów Bifacial są niewiele większe porównując do tradycyjnych paneli. Przekłada się to oczywiście na ceny u znanych nam dystrybutorów. Niestety, czasami obserwując ceny katalogowe tych modułów wydaje się nam, że są kosmiczne. Pamiętajmy jednak, że moc pojedynczego modułu (w warunkach STC) jest zwiększona, a przecież nasza instalacja ma czasem nawet kilkadziesiąt modułów. Dlatego w kwestii opłacalności pamiętajmy, że odpowiednio instalując moduły Bifacial, nasze koszty inwestycyjne mogą się szybciej zwrócić niż przy zastosowaniu klasycznych paneli fotowoltaicznych.